-1252x1669.jpg)
Oh, DA! Locul I la concursul de Concepte de amenajare Deco Days 2023
Deco Days este la cea de a 8-a ediție care aduce laolaltă designeri, arhitecți, comunitatea de business și publicul larg. Gândit ca un accelerator de design, acest eveniment este un prilej grozav pentru designeri și arhitecți de a se promova, de a face schimb de experiență și de a afla lucruri noi. Aproximativ 200 de designeri și arhitecți au participat la această ediție în cadrul concursului de concepte de amenajare organizat de Mendola Fabrics. Brieful a fost să realizeze un stand în cadrul Deco Days folosind obiectele expozanților.
.jpg)
Câștigătorul locului întâi este Alexandru George Cosma care a propus conceptul Minimalist Living, despre care mărturisește că aștepta de mult timp contextul să îl pună în practică, pentru că instalația pe care a creat-o pentru acest stand are nevoie de un spațiu potrivit, suficient de amplu care să o pună în valoare. Totul a plecat de la dorința lui de a folosi un perete instalație și pereți rotunjiți la colțuri. De fapt, întreaga amenajare are un flux sinuos datorită jocurilor de linii curbe care se regăsesc aproape în fiecare obiect al amenajării. Astfel de zone deschise pe care le oferă rotunjimea canapelei, spre exemplu, devin ca o invitație către intimitate și către relaxare.
.png)
Amenajarea are și o dimensiune ludică, prin fotoliul eveniment Hortensia despre care Alexandru spune că a fost un motiv de bucurie și un element instagramabil pentru trecători. Fotoliul este o inflorescență senzorială care te tentează automat să te așezi, să fii mângâiat de petalele roz.
.jpg)
Vaza cu monstera, luminată dramatic în golurile care se repetă ritmic în peretele instalație este un alt element vegetal care se înscrie în tema naturii. Alexandru și-a dorit să folosească elemente, materiale și culori care fac trimitere la natură pentru că acestea induc cel mai rapid starea de confort și liniștesc simțurile. Dar, în același timp, a creat firele unei povești.
Lampa cu picior Faroo Light se aseamănă unui far și este amplasată lângă un tablou generat de AI, care poate face trimitere la valuri sau la un cer încărcat. Covorul, canapeaua, fotoliul și lavabila texturată aplicată pe pereți amintesc, prin culoarea și textura lor, de nisip, iar plantele uscate, de stufărișul de la mare.
.png)
O serie de obiecte iconice:
Lampa cu picior Faroo Light
Pendul Klausen Mistery SP1 Gold White
Fotoliu Kartel Luna Chair de Patricia Urquiola
Soclu brutalist din cărămizi pentru tablou generat de AI
Peretele opus instalației este îmbrăcat în draperii verde smarald din catifea groasă care funcționează ca un paravan protector. Este tot un perete vegetal care reia cromatic culoarea de pe peretele opus și contrastează cu rozul fotoliului.
.jpg)
Lampă suspendată GRAPES 10 Klausen
Masă de cafea Awa small table B&B Italia, Oséa
Canapea Havana, Mobila Dalin
Este o amenajare care arată că lui Alexandru îi place să experimenteze și să se joace cu diverse elemente vizuale, ceea ce mărturisește că face și în viața de zi cu zi. Are 31 de ani, este arhitect și concept designer de 9 ani, timp în care a lucrat atât în birouri mari de arhitectură și design interior, cât și ca antreprenor pentru clienți din Franța, pentru care realiza randări de proiecte rezidențiale.
.jpg)
În prezent este fondatorul BlackSheepRenders, un startup care furnizează concepte de design interior, proiectare de clădiri, producție foto și video, dar și randări pentru o gamă largă de produse și servicii.
Interesul lui pentru arhitectură a început din clasa a V-a, când a fost inspirat de colegii mai mari care mergeau la pregătire pentru facultatea de arhitectură. Acum realizează că l-a atras tocmai această înrudire cu celelalte arte vizuale, pe care o explorează din plin și în prezent, pentru că pe lângă proiectele de arhitectură, Alexandru este pasionat de fotografie și video, dar și de modelare 3D. În timpul liber face producție de piese auto din carbon, cu imprimare 3D. De asemenea, se ocupă de propriul canal de YouTube pentru care generează conținut.
.jpg)
În ceea ce privește opțiunile estetice, Alexandru mărturisește că perioada ultimului an a fost pentru el perioada Brutalistă, preferință influențată de experiențele și stările pe care le-a avut dar, în general, mai ales pentru designul interior preferă Modernismul, datorită principiului Less is more, dar și stilul eclectic reinterpretat și minimalismul japonez.
La polul opus, ca preferințe estetice față de stilul brutalist, este artista Claire Morgan, despre care Alexandru spune că este o sursă de inspirație. Operele ei sunt o serie de instalații fragile care reflectă interesul pentru natura umană și imposibilitatea de a cuprinde complexitatea vieții și a morții. Ea își exprimă permanent teama de necunoscut și de pierdere a controlului. Alexandru este atras de procesul prin care ea implică materiale organice, dar și de dualitatea operelor ei atât elegante și grațioase, cât și pline de teroare.
Alexandru are o paletă largă de explorări artistice și față de viitor se declară mereu nerăbdător să accepte provocări noi.
.jpg)